Procreate či papier – ako je ľahšie začať s letteringom?
Textúra papiera a pocit práce s ozajstnou fixou alebo ceruzkou asi nie je ničím nahraditeľný. No niekedy sa svety elektronické a hmatateľné trošku bijú.
Ak ťa baví kreslenie písma – všetko nájdeš už doma. Stačí ti ceruzka, guma a hárok papiera. Zmena nastáva, keď chceš svoje písmomaliarstvo vziať na inú úroveň. Tam už treba zvažovať aký papier, aká gramáž, hladkosť, pomery bavlny prípadne samotná acidita papiera (ale to riešia naozaj len tí špičkoví kaligrafi)
Práca na rôzne médiá prináša so sebou aj rôzne druhy výhod.
Pre mňa osobne je to niečo ako otázka typu čo bolo skôr – vajce alebo sliepka.
Najväčší rozdiel samozrejme tkvie v tom, ze pri práci v elektronickej podobe neexistuje zlý ťah, ale len taký ktorý môžes zmeniť prípadne zmazať a ísť odznova. Samozrejme ak vezmeme do úvahy, ako vysoko deštruktívne ,či nedeštruktívne si zvyknutý pracovať 😀 .
Papier – pri načrtnutí – tieto výhody samozrejme ponúka, ale všetci vieme ako vyzerá stokrát gumovaný papierový povrch. Nehovoriac o tom, ze nie každý papier je skutočne na lettering vhodný. Veľa papierov je v skutočnosti strašne drsných a pri používaní štetcových fíx je fixa po pár ťahoch zrelá do koša. Na toto treba dávať veľký pozor. Ja sama som si nechtiac svojou nevedomosťou zničila pár naozaj drahých sád fíx (ešte že väčšina má obrátiteľný a prepoužiteľný hrot)
Elektornická podoba však skutočne „šetrí tony papiera“, fixy ani hroty pierka si takmer nikdy nezničíš, samozrejme aj nerátame násadec stilusu, ktorý používaš.
Čo však spája obe formy tvory je pevná a vypísaná ruka a veľká halda inšpirácie, ktorá nepadá sama z neba. Preto, pre čokoľvek sa rozhodneš hlavne tvor veľa a každý deň.